tvorba webu
PHP

PHP

PHP je skriptovací jazyk pracujícící na straně serveru. Narozdíl od javascriptu, který skripty provádí až v prohlížeči tedy umožňuje práci s daty na serveru a tím i velký prostor pro použití různých funkcí.

Výhodou zpracování PHP na straně serveru je kromě možnosti práce se soubory a databází také jejich bezpečnost. Protože k návštěvníkovi dorazí jen výsledek toho co PHP vygeneruje návštěvník nevidí zdrojový kód PHP skriptu a nemůže ho zkopírovat.

Využití PHP

PHP se nejčastěji používá pro různá diskusní fóra, redakční systémy, e-shopy, ankety, formuláře, počítadla... kde jeho hlavní silou je propojení s databází MySQL. Hodí se stejně tak pro komplexní redakční systémy jako i pro jednoduché, ale zato hodně efektivní vlkádání stejného obsahu do více stránek což se hodí třeba pro menu. Perfektní nahrazení rámců (frames). Pomocí této jednoduché php funkce můžete do každé stránky vložit data ze souboru menu.php (a zde upravovat menu celého webu)

<?php include("./menu.php"); ?>

Užitečné je také použití proměnných. Např. na začátku stránky můžete definovat určitou frázi (nadpis), vložit ho do title, h1 a nahrazovat onu frázi "echem". Potom máte možnost změnit frázi centrálně pro celou stránku.

<?php $nadpis="Petra Nováková"; ?>
<?php echo $nadpis; ?>

Po tom co se slečna Nováková vdá stačí když změní $nadpis a na celé stránce bude mít nové příjmení :-)

Instalace PHP

PHP nejde spouštět jen tak, psát se dá sice také v obyšejném textovém editoru, ale pro chod testovaných stránek je potřeba mít je na počítači s instalovaným softwarovým webovým serverem. Pro spouštění PHP skriptů je potřeba mít nainstalovaný PHP server Apache - protože většina serverů běží na Linuxu je samozřejmě práce s PHP na tomto operačním systému velmi pohodlná. Uživatelé MS Windows mohou pro testování stránek v PHP použít program PHPTriad. Máte tak spuštěný vlastní server (ke kterému ale nemá přístup nikdo "zvenčí) http://localhost/.

Pokud potřebujete vytvořit třeba jen objednávkový formulář nemusíte si instalovat vlastní server, ale skript rovnou poslat na svůj webhosting kde už Apache běží. Pro učení a rozsáhlejší práci s PHP to není moc elegantní řešení protože pořád musíte být připojeni k internetu a stránky zdlouhavě posílat na vzdálený server.

ASP

ASP je prakticky to samé co PHP jen je to jazyk málo rozšířený a uzavřený jen pro Widows takže není nejmenší důvod vůbec se jím zabývat. PHP
Tvorba webu návod | Tvorba www stránek | blog | účetnictví | Odkazy | Mapa webu | powered by Linux